Yalova Rehberi

2011 yılından beri Yalova da yaşamakta olan bir öğrenci gözüyle , Yalova Üniversitesinde okumaya gelecek arkadaşlara biraz Yalova’yı anlatmaya karar verdim. Yalova yaşamak için ilk etapta pahalı bir şehir gibi dursa da aslında kilit noktaları bildikten sonra çok ucuz bir şehir.
Temel ihtiyaçlardan başlayarak bir liste çıkaralım.
1) Konaklama :
Konaklama Yalova ya hangi açıdan baktığınıza göre değişir. Tokat’ta okuyan bir kişi 300 liralık kira ile burayı kıyaslar ise kesinlikle pahalı. Ancak İstanbul’da bodrum katına 600 tl veren bir öğrenciye göre ucuz. Şimdi genel bir bakış açısı ile Yalova’da konaklamayı uygun fiyata getirebilirsiniz diyorum. Burada arap turist yoğunluğundan dolayı merkezi yerlerde ev kiraları normalin üstündedir ancak biraz daha içerilere girdiğinizde yoğun araştırmalar ve sıkı pazarlıklar sonucu 4 arkadaş 500 tl ye bir evde rahat yaşarsınız.
Birde işin yurt boyutu vardır. Devlet yurdunda kalan biri olarak söylüyorum hiç bir yer devlet yurdundan avantajlı olamaz . Eğer önünüzde bu seçenek varsa düşünmeden kabul edin. Özel yurtlara gelecek olursak yemek vermedikleri halde sadece yatak parası alırlar ve fiyatlar 350-400 den başlar. Özel yurtları hiçbir zaman sevmedim. Yurda o kadar para verip cefa çekmektense ( orta gelirli aile çocuklarına bu lafım ) eve çıkın rahat edin.

2) Yeme-içme:
İlk geldiğim yıl yeni bir pideci açılmıştı hep oradan yerdik. Yıl oldu 2016 hala oraya gideriz. Ama size iki pideci öneriyorum; Karadeniz ve Kastamonu Pide. Yalova da ki öğrenci menüsü ( orta gelirli aile çocuğu lafım sana ) döner ve pide den ibarettir. Haftada bir balıkçılara gider ekmek arası yersin bu sana yeter. Ama gel gelelim Yalova’da başka tatlarda vardır. Tezcan da lahmacun, Konyalım da etli ekmek, Gül Kebapta kebap çeşitlerini yiyebilirsiniz. Dondurmacı olarak da kopuz dondurmayı tek geçiyorum 🙂 Tabi  tek tek hepsini saymam imkansız ancak mutlaka safran köyünü keşfe çıkın ve Termale uğrayın. Burada da güzel mekanlar var.  Bunun dışında Altınova da saklı güzellikler var oraları da keşfedin bir zahmet.

3) Ders Çalışma

Yalova’nın büyük ve geniş kapsamlı bir kütüphanesi mevcuttur.
Genellikle kimsenin uğramadığı kafeler ders çalışmak için idealdir. Sahilin sonuna doğru göreceğiniz kafelerden bahsediyorum.

4) Alışveriş:
Yalova’da tüm markaları bulamazsın ama sana yetecek kadar marka vardır. Ayakkabıcıları iyidir ama giysi pek ucuza bulamazsın o zaman bir Bursa yapman gerekir. Gerçi İstanbul’a gidip deli alışveriş yapmanda mümkün.

4) Eğlence

Eğlenceyi sona bıraktım mutlu bir kapanış yapalım diye. Yalova’da eğlence en kolay elde edilen şeydir nasıl mı ? Öncelikle bir arkadaş grubuna sahip olmanız gerekir. Sonrasında kafeler hep yanyanadır gez dur. Sıkıldın mı sahilde dolaş yetmedi mi termale git dağ bayır gez o da mı yetmedi şelaleye çık. Haftasonu tigemde piknik yap deniz manzaralı mangal olsun, yürüyen köşke git bir kahve iç . Arada sırada Yalova’ya tiyatro gelir fiyatı büyük şehirlere oranla çok çok ucuzdur. Bu arada sinema konusunda da çok şanslıyız fiyatlar gerçekten ucuz. Bir dönem 3tl ye sinemaya gittiğimi bile hatırlarım. Buraya geldiğimden beri Bursa’da sinemaya gitmedim diyebilirim.  Tabi bir süre sonra tüm aktiviteler sıkıcı gelmeye başlayabilir o zaman ver elini İstanbul,Bursa,Kocaeli,Eskişehir 🙂

Son bir tavsiye olarak burada uzun süre kalacaksan bir bisiklet alman senin için iyi olur. Yalova küçük bir şehir olduğu için bu sayede her yere rahatlıkla ulaşabilirsin.

Yani güzel kardeşim Yalova güzel şehirdir tam yaşamalıktır . Sıkıldığında alternatifler sunar sana ama en rahat şehir Yalova’dır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir