Çin’in Kuantum Uydusu

micius-cin-in-firlatacagi-dunyanin-ilk-kuantum-8700723_x_2872_o

 

Haberler de yeni bir başlık gördük bugün. Çin, Micius adı verilen dünyanın ilk kuantum telekomünikasyon uydusunu fırlattı. Dünya savaş ve terörle uğraşadursun Çin , Avusturya ortaklığı ile 2011 yılında başlattığı bu projenin çıktılarını alıyor.

Peki ülkeleri bu teknolojiyi geliştirmeye iten şey ne ve Türkiye bu konunun neresinde ?

Hepimizin de şahit olduğu gibi artık teknolojinin önü  alınamaz hale geldi. En güvenli dediğimiz alanlar, sistemler bile çökertilebiliyor, siber suçlar gün geçtikçe artıyor. Çin askeri ve ticari iletişimlerini bu siber saldırılara karşı daha güvenli hale getirmek amacıyla projeye başladı. Çin’in üzerinde çalıştığı kuntum mekaniği ile verilerin şebekeler içinde fotonlarla güvenli olarak taşındığını, verilerin aktarım esnasında ele geçirilemediğini veya kopyalanamadığını belirtiliyor.

Ancak proje hala tamamlanmadı ve deneme aşamasında. Türkiye noktasında olaya baktığımız da ise 2015 Aralık ayında başlayan ve Anonymous tarafından üstlenilen Dağıtık Servis Kesintisi Saldırısı (DDoS) saldırılarına yada daha geçtiğimiz aylarda yaşanan 33 devlet hastanesinin haclenme olayı ve belki de bizim bilmediğimiz daha niceleri siber güvenlik alanında kendimizi geliştirmemiz gerektiğini gösteriyor.

Sonuç olarak Çin tehlikenin farkında ve önlemini almaya başlamış bile. Bizde benzer teknolojiler geliştirmeye başlamalıyız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir