Hostel Nedir?

Bugünkü yazımda hosteli anlatacağım artılarından ve eksilerinden de bahsedeceğim. Öncelikle Hostel daha çok gezginlerin tercih ettiği otel yurt karışımı konaklama yerleridir. Mantığı ise yurt mantığıyla aynıdır. Bir odanın içinde iki yada daha fazla yatak yada ranza vardır ve bu yataklar kiralanır. Sen hostele gelip bir yatak istersin ve o seni bir odaya yerleştirir. Bazı hosteller erkekleri ve kadınları ayırır bazıları karma olarak yerleştirir. Kiminle aynı odada kalacağın tamamen şans. Ve birçok hostel konaklama için sınır koyar bazısı dört günden fazla kabul etmez bazısı bir hafta. Daha uzun süre kabul edenleri de vardır tabi.

Artıları

  • Tanımadığın insanlarla kaldığın için eğer biraz girişkensen ve şanslıysan onlarla tanışır ve yeni arkadaşlar edinirsin. Girişkenlik kısmını açıklıyorum bazı insanlar karşıda ki konuşmadan konuşmayabiliyor. Şansı açıklıyorum bazen oda da tek kaldığım yada oda arkadaşımın çok geç geldiği durumlar oldu.
  • Başka milletleri gözlemleyebiliyorsun. Birçok milletten arkadaşlar edindim ve birkaç dakikalık sohbet bile yeni yeni kültürler tanımama vesile oldu.
  • Kesinlikle daha ucuz. Eğer bir otelde kalırsanız muhtemelen iki katı fazla para verecek olabilirsiniz. Çoğu kişi de bu yüzden hostel tercih eder zaten.

Eksileri

  • Tanımadığınız insanlarla kalacak olmak sizi rahatsız edebilir. Ama eğer kalabalık bir arkadaş grubu ile seyahat ederseniz bir odayı sadece siz doldurursunuz ve bu sorun ortadan kalkar.
  • Pinpirikli biriyseniz hırsızlık düşüncesi beyninizi kemirebilir.
  • Seçtiğiniz hostel internette göründüğü gibi çıkmayabilir hazırlıklı olmak ve iyi araştırmak lazım. Tavsiyem booking yada tripadvisor gibi uygulamalardan yorumları okumanız yönünde.

Şimdilik aklıma gelenler  bu kadar umarım faydalı olmuştur 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir