Yılbaşı Kutlamaları Neden Bu Kadar Tartışılıyor?

Maalesef ülkemizde her sene tekrar tekrar tartışılmaktan bıkılmamış mevzulardan biride şüphesiz yılbaşı kutlamak haramdır konusu. Bana göre bu konu üzerinde konuşmak bile oldukça gereksizken, kendimi düşüncelerimi aktarmak zorunda hissettiğim için yazıyorum.

Noel ve yılbaşı kavramları

Öncelikle her yılbaşında yapılan eğlence ile asıl noel kavramını konuşmak gerekir. Noel her yıl 25 Aralık tarihinde Hristiyanların İsa’nın doğumunu kutlandığı bir Hristiyan bayramıdır. Nasıl ki bizim dini bayramlarımız varsa onlarında kendi gelenekleriyle kutladıkları bayramlarından biridir bu bayram.

Yılbaşı ise bildiğiniz gibi her yılın son gecesi yapılan kutlamalardan ibaret. İnsanların bu gece bir araya gelip, yeni dileklerde bulunup, büyük umutlar depoladığı ancak gecenin sabahı yaşantısına kaldığı yerden devam ettiği bir gece. Tabi kimisi kendince kutlar kimisi noel kutlamalarına benzer kutlamalarda bulunur. Ancak şu da göz ardı edilmemeli ki küresel bir dünyada yaşıyoruz. Artık çoğu alanda uygulanan prosedürler birbirinin aynısı. Bu yüzden çam ağacı süslemek, hediyeleşmek vb durumlar tüm dünyada uygulanıyor, buda onu Hristiyanlığa özgü olmaktan çıkarıyor.

İşin dini boyutu

Gelelim işin dini boyutuna. Bir kişi çıkıp da bana “Yahu bu, insanlara eğlence olsun, piyasalara renk gelsin, iş yeri sahipleri kazansın diye oluşturulmuş ticari bir günden ibaret.” desin saygı duyarım ya da “Böyle günler bana iyi geliyor, eşle dostla buluşmaya, görüşmeye, eğlenmeye bahane oluyor.” desin yine saygı duyarım ama “Hristiyan adeti kimse kutlamasın!” diye sağa sola kırıcı hitaplarda bulunanlara saygı duymam.

Bunu söyleyenlerin yarısından fazlası anneler, babalar, sevgililer ve bilumum özel günleri itinayla kutlar ya da kutlanırken sesini çıkarmaz. Ama iş yılbaşına gelince saygısızca bunu önemseyen insanların imanları hakkında atıp tutar. Bunun yanında tüm bunlara dikkat eden ve bu gecenin de yine Müslümanca kutlanması gerektiğini yada hiç kutlanmaması gerektiğini düşünenlere de hiçbir lafım yok. Eğer bu kültürün ülkemizde yaygınlaşmasını ve devam etmesini istemiyorsa bu yönde çalışmalar yapabilir, etrafındakilere fikirlerini tabi ki anlatabilir. Ama yapılan tartışmalara bakınca ne oldu da en basit bir konuda bile ikiye ayrılıp nefret kusacak hale geldik ve her fırsatı kavga etmek için değerlendirir olduk diye düşünmüyor değilim.

Benim fikrimi sorarsanız

Benim yılbaşı kutlamak hakkında ki fikrimi sorarsanız; şahsen yılbaşı ve diğer özel günler (bireysel ya da dinsel anlam taşımayan günler) benim için bir anlam taşımıyor. Yani anneler günü benimle annem arasında özel bir gün değil o gün geldiğinde gönlü olsun diye iki çift güzel söz söylenir ama abartmaya gerek yok. Ya da yılbaşı gecesi, kullandığımız tarihlerde ki rakam değişmesinden öte bir anlam taşımıyor. Yani sanki başka bir boyuta giriyormuş gibi çıldırmanın anlamı yok. Ama bu gecede eğlenip, kutlama yapan insanlar hakkında ters yorumlar yapma hakkını kimsede görmüyorum.

Velhasıl herkes gibi düşünmek zorunda değilsiniz ama düşündüklerine saygı duymak zorundasınız. Zaten ülkece zor zamanlar atlattığımız şu günlerde böyle saçma diyaloglarla birbirimizi üzmemize hiç gerek yok.

Kalın sağlıcakla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir