Bir Bursalının Gözünden Ankara

Durumu özetleyecek en güzel başlığı atmakla söze başlıyorum 🙂 Öncelikle bu yazımda teknik detaylardan çok yaşadıklarıma odaklanacağım. Özellikle 2015 senesinde ve en son ziyaret ettiğim Temmuz 2017 tarihinde neler gözlemledim bunları aktarmaya çalışacağım 🙂

2015 Eylül’de Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nda yapacağım staj vesilesiyle Ankara’da bir ay boyunca yaşama şansı elde ettim. Öncesinde Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlediği projeler ile gelmiştim.

Geldiğimde Dikimevi’nde ki KYK kız yurdunda kaldım. Staj yerim Oran mahallesinde 🙂 Her gün bir saat gittim bir saat geldim, belki de daha fazla.. Staj maceralarımı şu linkte bulabilirsiniz. Bu apayrı bir konu 🙂

Ankara’nın Kalbi Kızılay

Staj yerime gidebilmek için her zaman Kızılay’dan aktarma yapmam gerekiyordu işte bu sebeple her gün buraya gelip köşe bucak gezme fırsatı elde ettim.

Öncelikle Ankarayı ve gideceğiniz yeri bilmiyorsanız Kızılay’a gelin ve oradan devam edin çünkü buradan neredeyse her yere ulaşmanız mümkün. Kızılay oldukça büyük bir meydan üstünde yine büyük bir park var, orada bir çok uzak noktaya giden minibüs duraklarını bulabilirsiniz.

Üst caddelere çıktığınızda yani Dikimevi tarafına doğru birçok mağaza ve kafe bulacaksınız. Birçok markayı Kızılay’da bulabilirsiniz ama Bursa’ya göre pahalı genelde her şey. Ben en çok sahafları sevmiştim. Aradığınız her şeyi rahatça bulursunuz.

Kızılay’da sevmediğim ve yetersiz bulduğum tek şey meydanda bulunan AVM oldu. Bursa’da ki As merkezden hallice hatta daha küçük bir AVM. Kızılay caddesi boyunca çok mağaza olduğu için belkide üstünde durulmamış olabilir bilmiyorum.

Yeme İçme

Ankara’nın bir dünya yöresel yemeği var desem 🙂 Ama mesela Ankara tava bizim Urfa tava ile çok benzer bu dikkatimi çekmişti. ( Şanlıurfalıyım) Birde beypazarı kurusu harika bir tat mutlaka alıp denemelisiniz. Onun yanında entekke böreği, tamtak tiridi, efelek sarması ve şibit tatlısı gibi yöresel yemekleri de tadabilirsiniz. Ama mutlaka Ankara’da döner yiyin bayılacaksınız 🙂

Son olarak Ankara’da sevdiğim şeylerden biri de portakal suyu oldu 😀 Çünkü her köşe başında size mükemmel portakal suları sıkıp satan kişiler Bursa’da yok 😀 En çok özlediğim şey metrodan inip minibüslere geçerken aldığım küçük portakal suları oluyor hala 😀 Onun tadı başka be! Öğrencilik psikolojisinin verdiği bir şeyde olabilir bilemedim!

Kasvetli Şehir

Alınmaca gücenmece olmasın, Ankara’ya girdiğinizde ilk dikkatinizi çeken şey bu oluyor. Büyük binalar sıfır yeşillik. Doğal olarak biz Bursalılar biraz daralabiliyoruz. Birde 2015te geldiğimde metrolarda panoların tümüne “Buraya Bakarlar” yazılı kırmızı göz içerikli bir afiş asılmıştı. Aklıma geldikçe ürperiyorum. Meğer metrolarda  tabela reklam ücretleri çok pahalı olduğu için kimse reklam vermiyormuş bu yüzden dikkat amaçlı bir çalışmaymış. Dahada beter olmamıştır inşallah 😀

Düzen

Her şey bir kenara Ankara oldukça düzenli bir şehir. Ulaşımı yerleşimi düzenli ayrıca insanları önceden soğuk gelirdi ama alakası yok. Çok yardımsever Ankaralılar. Hoşsohbet insanlar 🙂

Nereleri Gezeriz

Anıtkabir

Anıtkabir herkesin en azından bir kez duymuş olduğu Türkiye için manevi öneme sahip olan Atatürk’ün naaşının bulunduğu yerdir. Buraya geldiğinizde hızlı bir turla bir saatten kısa bir sürede de gezersiniz ancak size tavsiyem ayrıntılı bilgi edinip öyle gitmeniz.

Aslanlı yolu, devasa kadın heykellerini, alt katta bulunan müzeleri ve daha fazlasını araştırıp giderseniz ve bu ziyaretin hakkını vermek isterseniz en az yarım gün ayırın derim.

Ayrıntılı bilgi için ; http://www.anitkabir.tsk.tr/  

Hamamönü

Ankara deyince akla Hamam önü gelmeli bence. Ahşap iki katlı evlerden oluşan bir bölge ve her evin altında kafe, sanat galerisi yada dükkanlar bulunmakta. Mistik bir havası var beğeneceğinizden eminim 🙂

 

 

 

Ankara Kalesi

Bu kalenin 4 bin yıllık bir geçmişi var. Bir kere gittim. Bir daha gitmem o yeter 🙂 Vaktiniz çoksa uğrayın azsa pekte bir esprisi yok. Bursa kalesinden daha iyi durumda olduğu da bir gerçek tabi.

 

 

 

 

Anadolu Medeniyetler Müzesi 

Anadolu arkeolojik eserleri Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar, kronolojik bir sırayla sergileyen bu müzenin dünyaca önemi büyüktür. Ben gezerken oldukça keyif aldım tavsiye ederim.

http://www.anadolumedeniyetlerimuzesi.gov.tr/

 

 

 

Hacı Bayraım-ı Veli Türbesi ve Hacı Bayram Cami

Osmanlı döneminin önde gelen din adamlarından biri olan Hacı Bayram Veli’nin türbesini her daim dolu görmeniz mümkün. Ankara’ya gelmişken ziyaret etmenizi öneririm. Ayrıca caminin de tarihi 1400’lü yıllara dayanıyor.

 

 

 

 

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Cüneyt Arcayürek, Yılmaz Güney gibi kişilerin tutuklu kalmış olduğu bu yerde ayrıca Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Necdet Adalı ve Mustafa Pehlivanoğlu gibi isimlerinde idam cezası burada uygulanmıştır. Bu cezaevi 2009 tarihinden sonra müzeye çevrilmiştir.

http://www.ulucanlarcezaevimuzesi.com/default.asp?page=icerik&id=27

 

 

Diğer Yerler

Ankara çok büyük, gezilecek yerlerde oldukça fazla 🙂 Size isimlerini vereyim aklınızda dursun;

I. TBMM, II. TBMM, Augustus Tapınağı, Etnoğrofya Müzesi, Estergon Kalesi, Kocatepe Cami, Estergon Kalesi,  Mogan Park, Seğmenler Parkı, Dikmen Vadisi ve Gençlik Parkı.

Gençlik parkında Bursa Kültüpark’tan daha çok çeşit var daha eğlenceli tavsiye ederim 🙂

 

Son olarak bir ay boyunca bana ev sahipliği yapan Ankara’ya bu yaz yeniden gittiğimde hemen hemen  her şeyi yine aynı buldum, bir Bursalı gözünden Ankara yeşili az ama yaşaması kolay bir şehir 🙂

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir