Belçika Schengen Vizesi

Bu yazımı özellikle çok sade ve madde madde yazacağım. Vize başvurusu yaparken bir çok blogtan ve siteden faydalandım. Ekşi sözlüğüne hakkını yiyemem. Neyse öncelikle ben erasmus staj hareketliliği programı kapsamında Belçika ‘da staj yapacağım ve bunun için vize başvurusunda bulundum.
Bana hibe çıkmadı bu yüzden hesabımda belli bir miktar para gösterdim. Ne kadar çok gösterirseniz o kadar iyi olacaktır. Euro bölgesi olduğu için kalacağınız zamana göre de ayarlamalısınız parayı.
Ben kısa süreli vizeye başvurdum çünkü stajım 3 ay sürecek. Özellikle kısa dönem istedim çünkü uzun dönem daha çok uğraştırıyor.
Vize başvurusunu konsolosluk direk kabul etmiyor bu yüzden VFS Global adlı şirket üstünden başvuru yapmanızı tavsiye ederim. Bir ay önceden ” 0212 373 58 04 ” numaralı telefondan şirketi arayıp randevu almalısınız.
Kısa ve uzun süreli başvurular için gerekli evraklar burada liste halinde var. Ancak duruma göre ek evrak talep edebilirler. Ben bu evrakların yanında ek olarak neler verdiğimi de anlatacağım.
http://www.vfsglobal.com/belgium/turkey/tourist.html – kısa
http://www.vfsglobal.com/belgium/turkey/internship_studentprivate.html – uzun

Kısa süreli vize aldığım için turist vizesini anlatacağım.

1. Geçerli pasaport. Ayrıntılar verdiğim linkte var . Ek olarak öğrenciler 25 yaşlarına kadar kullanabilecekleri harçsız pasaportları emniyet müdürlüğüne defter bedelini yatırdıkları dekont ve öğrenci belgesi ile giderek alabilirler.

2. Vize başvuru formu. Bu linkten yardım alabilirsiniz. Ayrıca multi seçeneğini işaretlemenizi öneririm.

3. Sonuç Belgesi .Eğer vize vermezlerse sebebini anlattıkları dil.  Fransızcayı işaretledim. Fransızca bilen bir arkadaşım olduğu için.

4. Fotoğraf . Bu linki iyi inceleyin her biyometrik fotoğraf kabul edilmiyor zira.

5. Seyahat planını açıklayan dilekçe kısmına siz yapacağınız stajı yada gideceğiniz eğitim kursunu anlatan bir dilekçe yazıyorsunuz. Belçika Büyükelçiliğine diye başlıyorsunuz dilekçeye tabi İngilizce’sinin yazıyorsunuz. Şurdaki örnek yol gösterebilir dilekçemin kopyası olmadığı için koyamıyorum siteye. Bu arada dilekçe el yazısıyla yazılacak.

6. Bu kısımda şirketten alınan yazı yerine üniversitemin erasmus ofisinden aldığım vize yazısını koydum.

7. Finansal durumu gösteren belgeler. Bu beni yoran kısım oldu . İşlek banka hesaplarımın hesap dökümlerini aldım (vize için olduğundan banka yönetimine imzalatıp  imza sirkülerini de aldım ) ve bu banka hesaplarının hesap kartlarının fotokopilerini çektim.
Babamın maaş dekontunu koydum yine imza sirkülü bir şekilde ayrıca hesap dökümünü bana sponsor olduğuna dair dilekçesini ve SGK giriş belgesini istediler daha sonradan. Bunları ek olarak istiyorlar.
Öğrenci Belgesi aslı ve fotokopisini verdim.
Üstte verdiğim linkteki forma uygun gitmek amacıyla 8 ve 9 u geçiyorum bizle ilgisi yok.

10. AXA Sigortadan 50 euroluk sağlık sigortası da bulunan bir seyahat sigortası yaptırdım. Sağlık sigortası önemli vesselam.

11. Konaklama. Birçok siteden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Tavsiyem bakiyesiz sanal kart kullanın. Ben bookingten bir aylık olacak şekilde toplamda 3 aylık yaptırdım . Kabul ettiler. Bu arada daha sonradan kendime bir yurt ayarladım ama vize başvurusunda bu beni idare etti hemde prosedürü daha az.

12. Pegasustan ucuza uçak rezervasyonu yaptırdım. Gidiş dönüşüm tam 3 ay ediyordu.

13.Vize ve şirkete vereceğimiz ücret. Toplamda 324 tl ödedim. Ek olarak 30 tl de kargo ücreti verdim. Vizem çıktıktan sonra pasaport eve geldi . ( Bursa)

14. Ayrıca benden ek olarak karşı taraftan bir davet mektubu da istediler.

Ben tüm bunlara ek olarak Kimlik fotokopimi de koydum. Ayrıca annemden de bir sponsor oluyorum dilekçesi aldılar.

Ayrıca tüm evrakları kendiniz elden teslim etmelisiniz.

Sorularınızı yorum olarak bırakabilirsiniz.

Teşekkürler.

“Belçika Schengen Vizesi” için 9 yorum

 1. Merhabalar,

  Ben de Belçika’da 3 aylık bir staj yapacağım. Rödovans ücreti diye bir durumdan bahsediliyor, kısa dönem vizesi için bunu ödediniz mi?

 2. Merhabalar, ben Sinem. Bu yaz Brüksel’de 60 günlük bir staj yapacağım. Vize başvurusunda Vfs yetkilileri garantörlük belgesine gerek olmadığını söyledikleri için teslim etmedim. Konsolosluk benden dilekçe istedi, sonra başvurumun bakanlığa gönderildiğine dair haber geldi. Siz bunun gibi bir durum yaşadınız mı? Kısa dönem turistik vize için garantörlük belgesi gerekir mi?

  1. Merhaba,
   Ben böyle bir durum yaşamadım ancak başvuru esnasında garantörlük belgesi istediler. Annemden ve babamdan ayrı ayrı dilekçeler alarak teslim ettim.

 3. Ben gazetecilik üniversite öğrencisiyim.10 günlük Belçika ya bir gezi düzenlemek istiyorum hesabım da ancak 9 bin tl var ve babam da emekli vize verme ihtimalini var mı ?

  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz kısa süreli olduğu için, babanızı sponsor olarak gösterdiğinizde vize çıkabilir diye düşünüyorum. Tabi ki her koşul yerine getirilmiş olsa dahi son karar vizeyi veren memurun inisiyatifine kalıyor.

 4. Merhabalar,
  Ben 85 günlük staj için kısa süreli vizeye başvuracağım. 4 tane sorum var:
  1-Karşı taraftan davet mektubu ıslak imzalı mıydı?
  2-Sponsorunuzun konsolosluğa gidip imza vermesi gerekti mi?
  3-Vize ücreti ödediniz mi?
  4-Dilekçenizde tam olarak nelere değindiniz acaba yardımcı olabilir misiniz?
  Yani kabul ediyorlar mı turistik vizeye başvurup dilekçe ile staj yapılmasını çok önemli lütfen.

  teşekkürler

  1. Merhaba,
   1. Davet mektubunu mail ile gönderdiler. Islak imzalı değildi. Ben ıslak imzalı olan evrağı en son okula teslim etmiştim.
   2. Hayır ailem sponsorluk belgemi imzaladı ben götürdüm.
   3. Evet ödedim
   4. Dilekçemde hangi tarihler arasında nerede staj yapacağımı yazdım. Nerede konaklayacağımı ve masraflarımı ailemin karşılayacağını bildirdim. Çok uzun bir dilekçe değildi.

   Ben staj evraklarımı da teslim ettim davetiyem staj üstüneydi. Hatta stajım 3 aylıktı bana 4 aylık vize verdiler 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir