Belçika’da Yaşamak

 

Yeme – İçme Kültürü

– Bir ülke düşünün bizim evde burun kıvırdığımız patates kızartmasıyla ünlü olsun 🙂 Daha fazla söze gerek yok sanırım. Bunun yanında etle yapılan çeşitli yemekleri var tabi ki ama Türkiye’de ki gibi zengin bir sofra kültürü beklemeyin Oysa her bölgeyi ve şehir geçtim köyünden köyüne bile binlerce çeşit yemeğimiz vardır bizim.

-Tatlı çeşitleri bir elin parmağını geçmez. Her yerde wafflecı vardır. Çikolata çeşitleri çok fazla. Dondurmaları güzel değil. Mado dan bir kere dondurma yeseler mesleği bırakırlar herhalde 🙂

-Gece gündüz bira içen ona rağmen nasıl ayakta kaldıklarını anlamadığım millet Belçikalılar.

-Poğaçaları bile çikolatalı 🙂 Tuzlu bir şey bulamadım daha. Pastahane içeriklerimiz daha zengin. Hamur işinde onları sollamışız. Ama söylemesem haksızlık olur doyamıyorum burada çikolata yemeye.

-Burada sandviççiler çok fazla. Her köşede bulabilirsiniz. Bizim dönerciler gibi.Saygı ve Hoşgörü

-Saygı konusuna gelince Belçika’nın hakkını yiyemem. Burada saygı ve sabır üst düzeyde. Bizim ülkemiz çok gerilerde bu alanda maalesef. Örnek vereyim. O kadar kurukta beklemişliğim oldu bir kişi bile mi hadi be kardeşim demez. Yok arkadaş hepsi bir doz sakinleştirici almış öyle geziyor sanki. Yada karşıdan karşıya geçmek istemesen bile o kaldırımın kenarında yola dönük dur yine arabalar anında fren yapıp sana yol verir.Genel Özellikler

– Türkiye’de yaşam kesinlikle daha ucuz. Burada her ürün euro cinsinden satıldığı için fiyatların daha uygun olmasını beklerdim ama bize taş çıkartıyor.
-Memur, öğretmen vb kesimin maaşları çok düşük. Burada ki Türkler bu yüzden genelde tamirci, dönerci vb olmayı tercih ediyor.
– Ev kiraları çok fazla. Bu arada evlerinin mimarisi harika. Yüksek tavanlı evler her zaman ilgimi çekmiştir 🙂
– Bisiklet kullanımı yaygın. Dediğim gibi trafikte saygı olduğu zaman herşey mümkün oluyor. Burada bisiklet kullanmayana garip bakıyorlar 🙂 Türkiye’de maalesef bisiklet kullananlar sorun gibi görülüyor.
-Evsizler çok yaygın. Ama mülteci falan olduğunu düşünmeyin gayet en yerlisinden Belçikalı. Bu yüzden sokakları genelde pis kokuyor.
-Hafta sonu her yer ölü gibi. İnsanlar evlerinde takılmayı tercih ediyor. Birkaç gün önce milli bayramlarıydı koskoca şehir merkezinde bile bir avuç insan. Kasvetli bir ortam soğuk insanlar. Bunlar bayram kutlamayı bilmiyor.

– Özellikle Brüksel de fazlaca Faslı Türk ve Siyahi kökenli vatandaş yaşıyor.
-Ülkenin yönetim şekli federal parlamenter monarşi.

-Ev sahibi olmak çok zor. İnsanlar kirada oturmayı tercih ediyor.

-Balkon kültürü yok. Evlerinde ne balkon nede terasları var.

-Trenle ulaşım yaygın. Tüm şehirlere trenle gidebilirsiniz.

-İki resmi dili var. Fransızca ve Felemenkçe.


 

 

Bu bilgileri burada yaşayarak ve buranın yerlisi olan insanlarla sohbet ederek edindim. Yaşadıkça eklemeler yapacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir