Erasmus Staj Hareketliliği

Erasmus staj programı kapsamında Yalova Üniversitesi öğrencisi olarak Belçika’da üç ay staj yaptım ve bu süreci merak eden herkesle paylaşmak istiyorum:) Bu yüzden her zaman ki gibi adım adım ilerleyeceğim ;

Staj Hareketliliği Nedir ?

Yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrencinin yurtdışındaki bir işletmede veya organizasyonda mesleki eğitim alma ve/veya çalışma deneyimi kazanma sürecidir. Bu süreçte öğrenci hem Avrupa sistemini hemde farklı kültürleri tanıma imkanı da yakalar.

Bence staj hareketliliği öğrenimden daha faydalı ve bilinçlendirici bir faaliyet programıdır. Çünkü kültürel çeşitliliğin yanına ek olarak mesleki tecrübe katar.

Staj Ne Kadar Sürmeli ?

3-12 ay arası süreyle staj hareketliliğinden faydalanabilirsiniz. Ancak bana söylenen devlet bunun sadece iki ayına hibe vermekte. Ayrıca mezun olduktan sonra ki 12 ay içerisinde de bu hakkınızı kullanabilirsiniz. Ben mezun olduktan sonra gittim.

Yine sizlere tavsiyem ne kadar uzun süre kalabiliyorsanız kalmanız yönünde olacak en az 4 ay.

Staj Yeri Nasıl Olmalı ?

Staja ev sahipliği yapacak kuruluşlar; işletmeler, eğitim merkezleri, araştırma merkezleri ve işletme tanımına uyan diğer kuruluşlar olabilir.  Ama diplomatik temsilcilikler, Avrupa Birliği Kurumları ile Avrupa Birliği (Topluluk) programlarını yürüten kuruluşlarda staj yapamazsınız. Burada ki en önemli nokta kimse size kuruluş ayarlamayacak. Staj yapacağınız yeri siz bulmak zorundasınız.

Benim size tavsiyem staj yeri bulmak için şimdiden her yeri mail yağmuruna tutmanız yönünde olacaktır. Ben bir sene öncesinden çalışmalara başladım. Burada tanıdığınız yurt dışında şirketleri veya şubeleri olan firma ve organizasyonları da değerlendirmeyi unutmayın.

Staja Başvuru Koşulları Nelerdir?

Ortalamanızın en az 2.20 olması gerekmekte. Bunun dışında staj için ayrıca bir koşul yok. Seçim aşamasında ortalamanızın ve yapılan dil sınavı puanınızın ortalaması alınacak ve en yüksek puan alandan geriye doğru bir sıralama yapılacak. Eğer ortalamanız düşükse bile dil sınavından yüksek puan alırsanız bu sizin şansınızı arttırır.

Şöyle bir yorum eklemeliyim ki, staj hareketliliğinde dil puanınız ve ortalamanız asgari düzeyde olsa bile staj yeri ayarlayabilirseniz büyük bir artı elde etmiş olursunuz. Şöyle örnek vereyim benim bölümümden 90 küsür insan başvurmuş ve önümde onlarcası varken staj yeri ayarlayabilen bir tek ben olduğum için kendi bölümümden bu haktan bir tek ben yararlandım. Eğer bana hibe çıkmadı deyip vazgeçseydim gidemezdim.

Şu da önemli bir ayrıntı verilen hibe her zaman geç verilir. Yüksek ihtimalle siz stajdan döndükten sonra hesabınıza yatmış olacaktır. Bu yüzden kendinizi hibesiz gidecekmiş gibi hazırlamalısınız.

Staj Başvuru Zamanı ve Evrakları

Her üniversitede bu süreç farklı işlemekte bu yüzden düzenli olarak bu siteyi takip etmenizi öneririm. Yalova Üniversitesi için –> http://erasmus.yalova.edu.tr/

Şubat sonu mart başlangıcı gibi ilan yapılır ve istenilen evraklar belirtilir.

Başvuru Sonrası Süreç

Başvuru yaptıktan ve asil yada yedek listeye girdikten sonra asıl önemli süreç başlıyor. Hibeli yada hibesiz kesinlikle gitmeye karar verdin ve staj yapacağın yeri de ayarladıysan Bu linkte  verilen belgelerden erasmus ofisinin ilk etapta senden isteyeceklerini doldurup ofise teslim etmen gerekiyor. Bu süreçte sürekli ofis duyurularını takip etmen gerekir. Ayrıca stajını ortalamana kredi olarak ekletebilirsin bunu unutma ve hatırlat.

Vize Süreci

Erasmus stajı yapacağın kesinleştiği gibi hangi tarihte gidecek olursan ol en az bir buçuk ay öncesinden randevunu al ve evraklarını hazırla. Vize sürecini bu linkte anlattım bulabilirsin.

Döndükten Sonra

Döndükten sonra Staj evraklarını hazırlarken staj yaptığın yerden taratılmış olarak aldığın evrakların orjinal imzalı hallerini getirmeyi unutma. Ayrıca site de belirtilenlerin dışında başka bir evrak gerekli mi mutlaka mail at sor. Son olarak giderken ve dönmeden önce OLS sınavına girip çıktısını teslim etmeyi unutma.

Mail adresi : erasmus@yalova.edu.tr

 

Evraklarını teslim edip, bölümüne stajı işlettikten sonra hiç bir sorun kalmıyor. Her şeyi usulüne göre yapılınca işlemler çok kolay.

Keyifli stajlar dilerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir