İtalya’da ne yenir?

Yemekler 😍

İtalya seyahatim tam 4 gün sürdü. Bu dört gün ulaşım haricinde planlanmamıştı ancak gel gelelim dehşet güzel geçti 🙂

İtalyan yemeklerine ayrı bir yazı hazırlamak istedim çünkü gerçekten yazmaya değer leziz yemekleri var 🙂 Başlayalım ;

Pizza

DSC_5380

  • Bu Roma’da bir restoranda yediğim pizza. Birçok farklı şekilleri mevcut aslında ama genel itibariyle böyle.

Genellikle meydanlar da ve çevre sokaklarında fiyatlar yüksek içerilere gittikçe düşüyor ancak aradaki fark birkaç euro o kadar da problem olacak uçuk rakamlar değil.

Restoranların önünde genelde fiyatların olduğu menüler mevcut siz menüleri incelerken yanınıza gelip yardımcı oluyorlar. Ben domuz eti içermeyen pizza seçtim . Malzemesi arttıkça fiyatı da artıyor bu arada.

DSC_5572         DSC_5567

  • Floransa da fiyatlar çok uygun dilim pizza alma seçeneğin de var. Dilim pizza fiyatları Floransa da 2.50 euro iken Roma da 3.50 euro dan başlıyor. Fiyatlar genel olarak daha ucuz 🙂
  • Pisa da bişey yemedim ama Milano bize gerçekten büyük ders oldu 😀 Duamo ya yakın bir yerde bir restorana girdik. Pizza lezzetliydi ama çok çok inceydi ve bu pizzaın fiyatı 7 euro dan başlıyordu. Ben ekstra bir malzeme daha eklettim iki euro aldı. Ama en güzel şoku kasa da yaşadık kişi başı 2.50 euro da hizmet bedeli ( coperto ) aldılar.  Coperto masa sandalyelerini kullandığımız için alınan para daha doğrusu hizmet bedeli, zorunlu bahşiş daha bir sürü şekilde tanımlayabiliriz. Burada ki restoran çalışanları da çok suratsızdı ayrıca.

 

Spagetti

anigif

  • Spagettiyi de Roma da yedim 🙂 Aynı usul ile restoranların menülerine baktım hoşuma giren bir yere girdim. 7-8 eurodan başlıyor fiyatlar. Porsiyon oldukça büyük.

Dondurma

İtalya’da dondurmalar şahane özellikle çikolata, bitter çikolata ve fındıkı denemelisiniz. Ayrıca yoğurtlu dondurmada vardı ama denemedim  🙂 Roma da Trevi Çeşmesi etrafında birçok dondurmacı var. 2.50 eurodan başlıyor iki top ile açılış yapıyorlar. Milano ve Floransa’da da durumlar aynı 🙂

 

İtalya da daha birçok ünlü yiyecek vardır tabi ki ama ben bunları tattım ve sizi bilgilendirmek istedim. Ayrıca Tramisunun da ünlü olduğunu duymuştum.

 

Şimdilik bu kadar okuduğunuz için teşekkürler 🙂

 

“İtalya’da ne yenir?” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir