Mtskheta Şehrine Yolculuk

Mtskheta’yı eğer bize kaldığımız hostelin sahipleri tavsiye etmemiş olsaydı belki de o güzelliği göremeden dönmüş olacaktık.  Ne yazık ki elimde kaliteli fotoğraflar mevcut değil ama internetten aldığım bir kaç fotoğrafı paylaşarak size anlatmak istiyorum.

Öncelikle bu kent Gürcistan’ın en eski kentlerinden biridir. Doğu Gürcüstan’da, tarihsel Kartli bölgesinde yer alır. Tiflis yakınlarında, Kura ve Aragvi ırmaklarının birleştiği yerde kuruludur. Buraya ulaşmak için merkezden minibüslere binmeniz gerekir ancak dikkat edin turist olduğunuzu anladıkları anda fiyatlar iki katına çıkabilir. Pazarlık yapın.347071_georgia_mtskheta_river_aragvi_mtkvari_reka_cerkov__2272x1704_www-gdefon-ru

Gürcüler, 317 yılında Hıristiyanlığı burada kabul ettiler ve kent, Gürcistan Ortodoks Kilisesi’nin bugün de merkezidir.  Svetitshoveli Katedrali (11. yüzyıl) ve Cvari Manastırı (6. yüzyıl) Mtskheta kentindedir. Mtskheta’da ayrıca Armazi Kalesi ve Armazi Akropolü, Samtavro Kilisesi, Bebristshihe adlı kale ve Arkeoloji Enstitüsü bulunmakta.

Svetitshoveli Katedralinde bizi şaşırtan şey girişte kadınların ve erkeklerin kıyafetlerine bazı sınırlamalar getirmeleri olmuştu. Kadınlar ve erkekler tıpkı bizde ki gibi kıyafet kurallarına tabi tutuluyordu.( Arkadaşlarım başlarını örterek içeri girdi. )

mtskheta-georgia-tour1

Mtsheta’daki Cvari Manastırı, Svetitshoveli Katedrali ve Samtavro Manastırı kompelksi 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne alınmış.

Şehirde dolaşmak çok keyifli. Hediyelik eşyalarda alabilirsiniz buradan. Etrafının dağlarla çevrili olması ve soluduğunuz temiz hava orada olmanın hakkını veriyor zaten 🙂

10369747_10203953595869231_3991502817110756732_n

Gezip gördüğümüz, sevip unutmadığımız şehirlere bir tanesini daha ekleyip buradan ayrıldık 🙂

Okuduğunuz için teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir