Önce İnsan Olmalı

Doğduğumuz anda yani henüz küçücük bebekken, henüz bizim için  kadın-erkek ayrımı yapılmadığı zamanlarda hepimiz eşittik. Hatta belki de bazı bebekler o kadar bile şanslı değildi ama biz iyimser bakalım olaya eşit kabul edelim.

Dünya’nın Pek Çok Yerinde Kadın Olmak

Sonra biraz daha büyüdük. Ataerkil bir toplumda yaşadığımız için (ülkeler ne kadar modern olursa olsun sadece devlet yönetiminde ki kişilere bakarak bile bunu anlayabiliriz) erkek çocuklar paşalığa, kız çocuklar ev işlerine alıştırıldı. Erkek çocuklar anne babasından ne gördüyse onu taklit etti. Yeri geldi kız kardeşini dövdü yeri geldi hizmetini yaptırdı. O erkek çocuğu babasıyla sağda solda boy gösterdi ama sofraya bir tabak taşımaya asla tenezzül etmedi. Kız çocuğu ise durumu kabullendi, şanslıysa okula gitti hatta kendisine uygun gördükleri bir mesleği seçti. Burada en rahat aileler bile “Kızım öğretmen ol ilerde rahat edersin, bir bayan için en uygun meslek öğretmenlik” masallarını yıllarca çocuğa ezberlettikleri için bunun bir nevi toplum baskısı olduğunu görebiliriz.

Erkekte kadında nihayet topluma karıştı ama yine sorunlar bitmedi. Ailesinden iyi terbiye almamış her birey, çoğunlukla erkekler, iş yerinde iş arkadaşlarını taciz etti, sokakta gördüğü kadınlara laf attı, yeri geldi karısını kızını dövdü ama asla insan olmayı başaramadı.

Dünya dönüyorsa

Dünya dönüyorsa bu iğrenç sisteme karşı durabilen en önemlisi hemcinslerini karşısına alabilen iyi yürekli insanlar, adamlar hatırına dönüyor. Hepimiz kabul etmek zorundayız ki toplumumuzda kadınlara hak ettikleri değer verilmiyor. Yine erkekler yüzünden bir çok iş imkanı uygunsuz bulunuyor. Kadınlar başlarını örttüklerinde yobaz, açtıklarında hafif meşrep oluyorlar. Erkekler kadınları istedikleri kalıplara sokuyor sonra yine bundan şikayetçi olup kadına eziyet ediyor. Tüm bunlar olup biterken bazı insanlığını kaybetmemiş erkekler kadınlarında toplumda yer alabilmesinin mücadelesini veriyor.

 

 

Afganistan krizi

Diğer taraftan dünyada olup bitenler daha korkunç boyutlara ulaşmış durumda. Taliban’ın uyguladığı ve İslamla yakından uzaktan alakası olmayan yasalar sonucu üç gün önce bir kadın başı kesilerek öldürüldü. (ayrıntılar) Kadının tek yaptığı şey ise kocası olmadan çarşıya çıkmış olmasıydı. Çünkü Taliban’a göre bir kadın kocası ya da erkek bir akrabası olmadan dışarı çıkamaz. Bu kural kadını bir hayvandan da aşağı mertebeye koyan bir acımasızlıktır. Bu vahşet için yazdığım her söz yetersiz kalacak biliyorum ancak bir kadın olarak tüm dünyada yaşanan bu zorbalıklara karşı elimden yazmak dışında hiç bir şey gelmiyor.

Kadın ve erkek

Kadın erkek her koşulda eşit haklara sahiptir.

Eğer en üstün varlık olarak insan kabul ediliyorsa neden kadın insan muamelesi görmüyor ? Fiziksel zayıflık ve yaratılıştan gelen ve aslında kadın ve erkeği bir bütün yapan bu özellikler neden acımasızca sömürülüyor ? Bir keresinde yazılarımdan birinde bahsetmiştim, kadınlarda erkek çocuklarını bunu engellemeye yönelik  yetiştirmek yerine atalarından gördüklerini uygulayıp kız çocuklarını eziyor. Eğer biz kendi hemcinsimize destek olmazsak bu adaletsiz ortamda bir sıfır yenik başlamış oluruz.

Benim yorumlarım

Tüm bu olup bitenler dışında öncelikle şu yazıyı okumanızı istiyorum. Ben Müslümanlık adı altında kadınları toplumun gerisine iten ve onların düşünme, üretme ve topluma fayda sağlama haklarını elinden alan her şeye karşı koyuyorum.

Kadın özgürdür.

Kadın dilerse anne olur istemezse zorlanamaz.

Erkeklere serbest olan her şey kadınlara da serbesttir.

Kadınlar toplumda var olacaktır!

Ne fazla ne eksik, insanca yaşamak kadınında erkeğinde hakkıdır!

Bunun aksini iddia edenler, kadının yeri evidir, kadının işi çocuk bakmaktır, kadın hiç bir şeyden anlamaz diyenler konuştukça, onları susturmak için daha fazla yazacağım ve konuşacağım. Bu fikirde olan herkesin desteğini bekliyorum.

Gel gelelim bu düşünceleri çürütmüş kadınlar hakkında ki yazımda hemen şurada. Lütfen okuyunuz.

Ve yine mutlu olduğum bir noktaya değinerek yazımı bitireceğim. Ben çok şanslıyım ki ailem kız kardeşlerimi ve beni el üstünde tutuyor. Bazı geleneksel kurallar tabi ki var ama rahatsızlık verecek düzeyde değil.  Bizim topluma dahil olmamız için ellerinden geleni yapıyorlar. Keza etrafımdaki kadın/erkek tüm arkadaşlarım bu görüşte kişiler. Bu yüzden çok şanslıyım. Tek temennim ve uğraşım tüm kadınların en az benim kadar şanslı olması.

Saygılar.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir