Prof. Dr. İlber Ortaylı Konuğumuz Oldu

Türkiye Gençlik Vakfı Bursa İl Temsilciliği olarak İlber Ortaylı’yı ağırladık. Medya ve İletişim Koordinatörlüğü ve Yüksek Öğrenim Koordinatörlüğü olarakta organizasyonu yürüttük.

Evet sanırım konferans, eğitim, zirve ve söyleşi düzenleme çalışmalarımın şimdilik zirvesi İlber Hocayı ağırlamak oldu benim için. Tarih alanında ulusal ve uluslararası alanda ismini altın harflerle yazdırmış pek değerli bir kişilik kendisi. Hayatını ve çalışmalarını her yerden bulup okuyabilirsiniz. Ben bir saatlik zaman diliminde gördüğüm kadarıyla tarif etmek istedim İlber Hocayı. Bir kere ilerleyen yaşına rağmen hala sahalarda olması çok güzel, ve hiç yansıtıldığı gibi biri değil. Herkesle ilgilenmeye çalışan, talebini geri çevirmeyen biri. Program sonunda insanlar o kadar sıktı ki kendisini yinede birşey söylemeden onlarla ilgilenmeye çalıştı. İşte bu mütevazi duruş onu İlber Ortaylı yapıyor aslında..

Gelelim söyleşimize ; Kudüs’ün ülke tarihi açısından önemine işaret ederek, “Bizim dönem kadar sakin bir dönemi yok orasının. 4 asır sulh olması, sadece Osmanlı dönemindedir.” demesi gündemde ki bu konuyu ele alması çok iyi oldu ama Kudüs’e gidenlerin sayısını sorduğunda aldığı yanıt onu hayal kırıklığına uğrattı. Bizlere oraya gitmemiz gerektiği tavsiyesinde bulundu. Daha birçok konuya değindi söyleşi sırasında.

Son olarak teknik birkaç detay vermek istiyorum çünkü biliyorum ki bu yazılarımı genelde program düzenleyen arkadaşlarımızda dikkatlice okuyup uygulamaya çalışıyor. Öncelikle gelen konukla sürekli irtibat halinde olmanızı tavsiye ederim. Konuğun program öncesi istediği şeyler varsa bunları tedarik edip kulisi hazırlamalısınız.

Salon hazırlıklarını eğer program öğleden sonraysa sabahtan , sabahsa bir önceki geceden tamamlamalısınız. Hangi kurum olarak çağırıyorsanız kurumunuzun görsellerini salonun muhtelif yerlerine yerleştirmelisiniz. Herşeyden önemlisi ekiptir. Biz TÜGVA Bursa ekibi olarak canla başla çeşitli ilçelerden de görev almak isteyen kardeşlerimizle birlikte program öncesi ve sonrası çalıştık. Herşeyden önce bu bir ekip işidir. Aradaki koordinasyon önemlidir. Gelen misafirlerden kurumunuza üye olmak isteyenler çıkacaktır bu sebeple stantlar kurmanızı tavsiye ederim. Bizim programımıza 1000 kişilik bir katılım oldu bunun yarısından fazlası üyelik formu doldurdu yada iletişim bilgilerini paylaştı.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur yorumlarınızı bekliyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir