Snapchat Alerjisi

Snapchat, kısaca tanımlayacak olursak, fotoğraf paylaşmak için oluşturulmuş bir sosyal medya uygulaması ancak instagramdan ayrılan özelliği bu yüklenen fotoğrafların bir gün içerisinde kendi kendini silmesinden ibaret. Ayrıca fotoğraf çekerken kullanabileceğimiz bir çok efekt uygulamayı diğerlerinden ayırıyor.

İlk çıktığı zaman pek sevmiş bir süre kullanmıştım. Sonra çevremdeki arkadaşlarım kullanmadığı için bırakmıştım snapchati. Ancak daha sonra tekrar popüler hale geldi ve herkesin elinden düşmez oldu. Lakin ben çoktan uygulamadan soğumuş telefonumdan silmiştim. Neden mi peki? Gelin biraz snapchatin durdurulamaz “kötü” özelliklerinden bahsedelim.

Attığı adım snapte

 

Bu lafı çok sık duyar olmuşsunuzdur. Snapchati çok kullanan arkadaşlarımız aldığı nefesi paylaşır olmuş ve bu ona gayet normal gelmeye başlamıştır. Ancak sosyal medya bilinçli kullanılmadığında kişiyi büyük felaketlere de sürükleyebilir. Sosyal medya nasıl kullanılmalı konulu yazıma göz atarak bu konu hakkında daha nitelikli bilgi alabilirsiniz.

Maalesef bu uygulama ile birlikte özel hayat kavramı hayatımızdan iyice silinmiş, pijamalar ile paylaşılan fotoğraflarda olmazsa olmaz hale gelmiştir. Bu konudan rahatsızlık duymayanlar için yapacak hiçbir şey olamaz ama zaten bir sürü hesapla uğraşan ve bunlardan kurtulmak isteyen kişilerin ilk kurtulması gereken mecradır snapchat.

 

 

 
Kaza sonucu oluşan felaketler

Çevremdeki snapchat kullanan kişilere sorduğumda yakındıkları şeylerden biride arkadaşına atacağı snapi hikâyesine eklemek oldu. Arkadaşınla aranda olan şeyler kazayla cümle âleme ilan edilebilir dikkatli olmakta fayda var.

 

Telefonun ele yapışması

Snapchatin beni rahatsız eden özelliklerinden biride her anı özgürce hiçbir sanatsal kaygı taşımadan paylaşabilme özgürlüğü. Bu sayede attığımız adımı, aldığımız nefesi paylaşmak absürt olmayacak ve gittikçe bağımlı hale gelerek daha fazla snap atmaya başlayacağız. Buda telefonun elimize yapışacağının habercisi oluyor.

 

Diğerleri ne yapıyor merakı

Acaba x kişisi ne yaptı? Y kişisi ne snap attı diye diye saatlerimizi snapchatte kaybetmişiz de farkında değiliz. Bu sefer roller değişiyor ve biz bir bakmışız ki insanların nefes alışını izlemenin müptelası olmuşuz.

 

 

Peki ya üçüncü kişiler

Snapchat insanları sürekli izlemenin legal versiyonu olmuşta haberimiz yok. Yani attığımız snapler istediği kadar kişilere özel olsun eğer bu kişiler başka kişilerin yanında bu snapleri açarsa işte özel kavramı anında anlamını yitirmiş oluyor. Yani üçüncü kişileri hesaba katarak snaplerimizi atmaya özen göstermeliyiz.

 

Bu yazımda snapchatin sevmediğim ve zararlı olabileceğine inandığım noktalarına değindim. Umarım sizde de bazı soru işaretleri bırakabilmişimdir.

Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir