Srebrenitsa Katliamı

2. Dünya Savaşının Dünyamızda bıraktığı en büyük izlerden biriside Boşnak Katliamıdır. Akıl almaz derecede insanlık dışı gerçekleşen bu katliamın tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşmiş olması da bu katliamın bir kez daha ne kadar unutulmaması gerektiğini bize hatırlatır.
Yıl 1992. Sovyetler birliğinin dağılmasıyla birçok ülke bağımsızlığını almaya başlamıştı. Bosna-Hersek’in Yugoslavya’dan ayrılmasıyla birlikte ise 3 yıl devam edecek ve bu süre içerisinde binlerce insan hayatını kaybedecekti.
Bu savaş devam ederken 1995 yılında yaşanan Srebrenitsa Katliamı ise etkisi hala devam eden ve asla unutulmayacak olandır.
Nisan 1993’de, BMGK Srebrenica’yı güvenli bölge olarak ilan etti ve bölgeye yönelik her türlü silahlı saldırıyı yasakladı. Ancak bu yasağa uyan olmadı. Sırplar ülkenin çeşitli yerlerine saldırmaya devam ettiler. Temmuz 1995te Radko Miladiç komutasında ki sırplar Srebrenitsa Bölgesine girdiler ve tamamen silahsız ve savunmasız olan Bosnalı Müslümanları katlettiler.
Bu bölgede ki insanların ellerinde kendilerini savunacak hiçbir şeyleri yoktu çünkü bu bölge güvenli bölge olarak ilan edilmiş tüm silahlar toplanmıştı. Onları koruması için sadece 400 Hollandalı asker verilmişti ancak onlar ya kaçtı yada rehin alındı. Aslında çoğu kaynak sırplarla iş birliği yaptıklarını söyler. Kadınlara ve çocuklara çeşitli eziyetler yaptılar bir kısmını bölgeden tahliye ettiler. Geriye kalan erkeklerin hepsini öldürdüler.
Bu katliam hakkında daha detaylı araştırmalar yaparak makaleler okumanızı tavsiye ediyorum. Kısaca bilmeyenler için bu katliamın ne olduğunu anlatmak istedim. Sırplar tarafından Müslümanlara karşı gerçekleştirilen bu vahşetin ayrıntılarını okuduğunuzda eminim sizlerde en az benim kadar derin bir üzüntü duyacaksınız.
Bosnalı kardeşlerimizin başı sağ olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir